środa, 15 lutego 2017

Niekosmetycznie - kilka słów o bezpieczeństwie, czyli Blogerzy dla BezpiecznaJa

Czym jest dla Was poczucie bezpieczeństwa?

Moim zdaniem, najważniejsze to czuć się bezpiecznie we własnym domu, bo to nasz azyl, nasze własne miejsce na ziemi, gdzie możemy się zrelaksować, odpocząć, odgrodzić drzwiami od wszelkich trosk i codziennej bieganiny.

Ja, w moim małym mieszkanku, mogę czuć się bezpieczna, bo wiem wiem, że nic mi nie grozi. Wiem też jednak, że, niestety, wiele kobiet nawet we własnych czterech ścianach czuje się zagrożonych. Każdego dnia zmagają się z własnymi demonami pod najróżniejszymi postaciami...

Jeśli jednak Ty, podobnie jak ja, we własnym mieszkaniu czujesz się bezpiecznie, czy podobnie jest jak wychodzisz na ulicę? Czy poruszasz się po mieście bez poczucia zagrożenia? W drodze do pracy, szkoły, na uczelnię, siłownię, poranny jogging, wieczorny spacer czy piątkową imprezę? Czy bez najmniejszych obaw o własne zdrowie, a często życie, możesz wyjść wieczorem, rano czy popołudniu z własnego domu?


"BezpiecznaJa" to cykl szkoleń, którego pomysłodawczyniami są dwie wspaniałe kobiety. W pewnym momencie swojego życia powiedziały "dość" ciągłemu poczuciu zagrożenia na coraz mniej bezpiecznych ulicach polskich miast. Chciały, aby każda kobieta, bez względu na wiek, wykształcenie, stan cywilny czy status, mogła poczuć się bezpiecznie nie tylko w czterech ścianach własnego mieszkania. Dominika i Marta zaczęły skromnie, na terenie własnej miejscowości. Tam, w ubiegłym roku przeprowadziły serię szkoleń skierowanych WYŁĄCZNIE do kobiet, zarówno dorosłych, ale także dla nastolatek, najbardziej wszak narażonych na niepożądane ataki, agresję czy akty molestowania seksualnego przejawiającego w najbardziej nawet niewinny sposób. Szkolenia cieszyły się ogromnym powodzeniem, a dziewczyny postanowiły wyjść poza swoją gminę.

Jednak chcąc zorganizować ogólnopolską serię szkoleń BezpiecznaJa i BezpiecznaJaTeen potrzebują m.in. funduszy. Na stronie pomagam.im możecie dorzucić swoją cegiełkę na ten, choć trudno w to uwierzyć w cywilizowanym kraju, w XXI wieku, jakże ważny i potrzebny cel. Każda złotówka to krótsza droga do zrealizowania marzenia dziewczyn o bezpiecznych kobietach w polskich miastach, miasteczkach i na wsiach.


Wspólnie możemy zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kobiet i nastolatek w Twoim mieście. W zależności od zebranej kwoty zorganizujemy szkolenia BezpiecznaJa i BezpiecznaJaTeen w przynajmniej 10 miastach, które to Wy wybierzecie spośród przez was zaproponowanych. Szkolenia prowadzi life coach i trener rozwoju, autorka książki „BezpiecznaTy”, Dominika Cwynar. Podczas szkoleń około 7000 kolejnych kobiet zwiększy swoją wiedzę, dowie się jak budować poczucie swojego bezpieczeństwa oraz nauczy jak świadomie minimalizować ryzyko wystąpienia przemocy wobec niej.

Żeby trasa doszła do skutku, musimy pokryć jej koszty, w tym dojazdy, noclegi, wyżywienie, materiały promocyjne, koszty około organizacyjne.
Część środków zostanie też przeznaczona na wydanie książki ”BezpiecznaTy”.
Zebrana kwota pokryje również koszta akcji oraz podatki.
Zakupimy także dla Dominiki mikrofon nagłowny żeby każde kilkugodzinne szkolenie mogła prowadzić komfortowo.
Kiedy uda nam się to zrobić, znajdziemy najbliższe wolne terminy i wyznaczymy trasę BezpiecznaJa.
Pierwsze planowane szkolenia przewidujemy na kwiecień-czerwiec 2017.
Pewnego dnia, Dominika skończyła kolejne spotkanie z nastoletnią ofiarą gwałtu, i po rozmowie ze zmartwionymi rodzicami zaprojektowała szkolenie dla każdej kobiety. Jako matka 2 pięknych nastolatek nie chciała by i jej córki kiedyś spotkała taka trauma. Stworzyła rozwiązanie, które zdejmuje zasłonę milczenia z tematu przemocy wobec kobiet. 

ROZWIĄZANIE
Pokazuje kobietom jak rozpoznać zagrożenie, jak zminimalizować ryzyko śmierci w trakcie napadu, jak nie stać się łatwym celem, jak świadomie poruszać się w swojej przestrzeni by być bezpieczną. Pokazuje też schematy jakimi posługują się sprawcy, jak typują ofiarę oraz jak ją sobie wychowują. Uczy jak wyłapać pierwsze oznaki agresji, która może przerodzić się w przemoc. Uświadamia jakie prawa mają ofiary i jak powinny się ich domagać. Książka „BezpiecznaTy” jest uzupełnieniem wiedzy ze szkolenia. Ukazuje ukryte lęki i strachy, które blokują rozwój, szczęście i realizację marzeń.
BezpiecznaJa jest mocno oparta o inne szkolenie Dominiki , #Kobieta Świadoma.
BezpiecznaJa to kobieta świadoma siebie, swojej pozycji i swoich możliwości. To kobieta pewna siebie z dużym poczuciem bezpieczeństwa w otaczającym ją świecie. Świadoma skali zagrożeń oraz wiedząca jak je rozpoznawać zanim nastąpią, jest spokojniejsza o siebie i swoich bliskich. Łatwiej rozwiązuje problemy, radzi sobie z traumami i nie dopuszcza do sytuacji jej zagrażających.

BezpiecznaJaTeen to nastolatka, która mimo młodego wieku jest odpowiedzialna i świadoma. Bezpiecznie wchodzi w dorosłość wiedząc, że za plecami wciąż ma czujne oczy rodziców, którym przede wszystkim zależy na jej szczęściu.

Ty, możesz je wesprzeć by takie były na 100% Bo wiesz, że Twoja córka to wchodząca powoli w dorosłe życie nastolatka. Chcesz by była świadoma otaczającego ją świata, silna, niezależna i bezpieczna. Chcesz by Twoja żona, matka i siostra były bezpieczne. My wiemy, że TY chcesz mieć kontrolę w sytuacjach, które cię przerażają.

Wyobraź sobie, że wiesz, co się dzieje, i co zrobić, kiedy scenariusz, który nigdy nie powinien się przydarzyć nikomu, zdarzy się Tobie, Twojej córce, Twojej siostrze czy przyjaciółce.Dominika Cwynar, pomysłodawczyni projektu, autorka szkoleń,
life coach, mama dwóch dorastających córek
Jeśli chcecie i możecie, dorzućcie proszę TUTAJ swoją cegiełkę do tego fantastycznego, nieszablonowego projektu, ważnego dla każdej z nas. Myślę, że na prawdę warto, bo każda kobieta powinna czuć się BEZPIECZNIE!


Możecie oczywiście wesprzeć akcję BezpiecznaJa pisząc o niej u siebie na blogu. Im więcej osób się dowie, tym większa szansa na to, że ogólnopolska trasa szkoleń dojdzie do skutku :) Szczegóły poniżej.

1. Każdy bloger i blogerka biorący udział we wspólnej akcji robią specjalny wpis na blogu.
Tytuł wpisu powinien zawierać zwrot: "Blogerzy dla BezpiecznaJa" oraz zawierać tę frazę w treści oraz słowach kluczowych żeby zwiększyć wyszukiwalność bloga po tej frazie. Szczególnie mocne działanie SEO na samym początku akcji, bo blog trafia w silniki googl'a jako jeden z początkowych i bardzo długo wyskakuje na pierwszych miejscach w wyszukiwarce.
Wpis musi tez zawierać aktywny link do akcji CF BezpiecznaJa [pomagam.im/BezpiecznaJa]

2. Stowarzyszenie FAIR IS umieszcza logo i link do każdego bloga biorącego udział w akcji [po przesłaniu do nas linku do wpisu oraz logo] na bezpośredniej stronie bezpiecznaja.pl w zakładce "wspierający / blogerzy". Dodatkowo raz w tygodniu publikujemy na naszym FP link do zaktualizowanej zakładki. To samo zostanie umieszczone w zakładce Wspierający / Blogerzy na oficjalnej stronie Stowarzyszenia FAIR IS, które jest patronem akcji BezpiecznaJa. [fairis.pl]
W akcję włączają się również sportowcy i muzycy.

3. We wpisie powinna znaleźć się informacja o blogerze od którego wywodzi się akcja i nominowanie kolejnych 2 blogerek/blogerów. Oni również umieszczają u siebie we wpisie link do bloga, który je nominował i nominują kolejne dwa blogi. W ten sposób powstaje powiązana sieć linków.

4. Należy też napisać w kilku słowach "co rozumiesz przez "poczucie bezpieczeństwa"" lub "dlaczego uważasz, że bezpieczeństwo jest ważne.

5. Gdybyś dodatkowo zechciał/a wesprzeć akcje jakąś wpłatą, nawet 5 zł, warto wtedy zakładając konto na pomagam.im założyć od razu konto firmowe z nazwą bloga, podać w opisie link do niego, jakiś ciekawy opis i dać się poznać jako darczyńca dodatkowej grupie docelowej, która przegląda profile tych, którzy wspierają projekt. Pojawia sie wtedy od razu kolejny świetny, wysokowartościowy link prowadzący do Twojego bloga.

Kiedy Twój wpis powstanie, przyślij proszę link do niego oraz swoje logo na adres blogerzy@bezpiecznaja.pl


BezpiecznaJa FB
BezpiecznaJa www
Crodfunding
Stowarzyszenie Fairis

Pozdrawiam,

29 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej akcji już, jestem jak najbardziej za ! Niestety na Polskich ulicach zamiast bezpieczniej robi się coraz gorzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na ulicach czuje się bezpiecznie, czasem nawet zbyt bardzo i to mnie martwi. Bo niektóre zakątki miasta nie są ciekawe. A ja niestety zbyt ufam ludziom. Znaczy... może nie tyle, co ufam, ale nigdy nie myślę kategoriami tego, że mogliby wyrządzić coś złego. A niestety zdarzają się wariaci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nigdy nie czułam się bezpiecznie, ale ja jestem tchórz. Wiem, że ludzie są źli i mogą mi zrobić krzywdę, dlatego zawsze staram się być bardzo ostrożna. Choć jak wspomnę co potrafiłam zrobić jako nastolatka, to aż mi dreszcze po grzbiecie przechodzą...

   Usuń
 3. Świetna akcja, bezpieczeństwo jest bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, bezpiecznie i dobrze, czuję się tylko w moim mieszkaniu. Najgorzej jest gdy chce iść pobiegać wieczorem.. oj przydałby mi się taki kurs :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, wyjście po zmroku wymaga sporo odwagi.

   Usuń
 5. Pierwszy raz słyszę ale jestem zachwycona pomysłem :) bardzo bardzo dobrze napisany post :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja się zastanawiałem o co chodzi w tej akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już o tej akcji :) Powinno być takich jak najwięcej!

  OdpowiedzUsuń
 8. bezpłatny kurs samoobrony chyba byłby lepszym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwuj BezpiecznaJa :)
   Zaraz znajdziesz cosdla siebie, już na dniach :)

   pozdrawiam :)
   Marta

   Usuń
 9. Już któryś raz czytamy o tej akcji. Świetna sprawa, warto o Tym mówić/pisać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam już o tej akcji na kilku innych blogach, warto rozprzestrzenić info :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem za tą akcją całym sercem :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Dołączam do tej akcji! Świetny pomysł!
  http://altealeszczynska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Małe czy też duże miasto wszędzie jest niebezpiecznie. Dlatego dobrze, że są takie akcje ☺

  OdpowiedzUsuń