poniedziałek, 13 lipca 2015

Akcja Słońce bez czerniaka #sloncebezczerniaka

Na blogu Kosmetomama przeczytałam jakiś czas temu o wspaniałej akcji wakacyjnej "Słońce bez czerniaka".
A że lato mamy w pełni pomyślałam, że warto przypomnieć o kilku zasadach bezpiecznego opalaniu, by po lecie jedynym co nam zostanie po słońcu była piękna, złota opalenizna.


Sama mam skórę w fototypie 1 lub 2 (nigdy nie wiem tego do końca). Opala się, ale bardzo słabo,  raczej na miodowy kolor, wymaga silnego filtra, ma wiele znamion barwnikowych, których z każdym latem przybywa. Tym bardziej ważna jest dla mnie wsłaściwa ochrona przeciwsłoneczna i przestrzeganie zasad, które pozwolą nam bezpiecznie cieszyć się letnim słońcem.

Profilaktyka jest szalenie ważna, bo czerniak jest tym rodzajem raka, który rozwija się niezwykle szybko, często zanim zauważymy jakiekolwiek symptomy jest już zwyczajnie za późno, a czerniak co roku zbiera swoje zabójcze żniwo.

Jednak używanie kremów z filtrem to nie wszystko. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli nam ograniczyć ryzyko zachorowania. 

Nie wystawiaj się na słońce między godziną 11 a 15. 

Przed wyjściem na plażę nie maluj się, nie używaj też kosmetyków z alkoholem, kolorowych, perfum i dezodorantów.

Kremem z filtrem dostosowanym zarówno do naszego fototypu jak i regionu w którym przebywamy posmaruj się minimum 15 minut przed wyjściem na słońce. Aplikację preparatu należy również potwtarzać podczas pobytu na plaży, nie rzadziej niż raz na 45 minut, a także po każdym wyjściu z wody i osuszeniu skóry ręcznikiem.

Nie zapominaj o zabezpieczeniu kremem uszu, a także wewnętrznej i zewnętrznej strony stóp.

Pamiętaj, że słońce jest niebezpieczne nie tylko na plaży, jest ono wszędzie tam, gdzie jesteś Ty. Dlatego stosuj kremy z filtrem również podczas wycieczek, zwiedzania czy odpoczynku w cieniu drzew.

Nie zapominaj o nakryciu głowy, a także o okularach przeciwsłonecznych, najlepiej takich ze sprawdzonego źródła, zaopatrzonych w filtr przeciwsłoneczny (np. zakupionych w salonie optycznym).

Nie wystawiaj na promieniowanie słoneczne blizn, brodawek sutkowych, znamion, itp. Te fragmenty Twojej skóry są wyjątkowo narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. 

Czytaj dokładnie ulotki leków bądź suplementów, które przyjmujesz. Przy stosowaniu niektórych farmaceutyków zabronione jest przebywanie na słońcu, bo zaieraja w sobie substancje fotouczulające.

Szczególnie narażone na promieniowanie są dzieci i osoby starsze, dlatego wśród nich należy szczególnie uważać podczas kontaktu ze słońcem czy przebywania w miejscach mocno nasłonecznionych.

Pamiętaj, że słońce opala nie tylko gołą skórę. Promienie UV przenikają zarówno przez ubrania, drzewa, wodę czy szyby.

Przede wszystkim kieruj się rozsądkiem. Słońce jest zdrowe i potrzebne, ale wszędzie potrzeba umiaru.

Jeśli masz tendencję do powstawania znamion barwnikowych, lub na Twojej skórze masz wiele tego typu zmian, przynajmniej raz w roku powinien je obejrzeć lekarz dermatolog. Dotyczy to w szczególności zmian nowopowstałych lub takich, które uległy zmianie.

Unikaj sztucznego słońca (solarium). To nie służy Twojej skórze. Jeśli również poza sezonem chcesz się cieszyć piękną opalenizną, korzystaj raczej z kremów brązujących i samoopalaczy.

Zachęcam Was serdecznie do udziału w akcji, po więcej szczegłow odsyłam na blog Adriany (KLIK).

Pozdrawiam,

22 komentarze:

 1. Prawdę mówiąc o zabezpieczeniu kremem uszu nigdy nie pomyślałam. Przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wcześniej o tym nie myślałam, do czasu aż spaliłam sobie uszy na wiór. Od tamtej pory zawsze o tym pamiętam.

   Usuń
 2. Ciekawa akcja, wielu z tych informacji nie wiedziałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dzięki mnie mogłaś się dowiedzieć czegos nowego, zwłaszcza na tak ważny temat jakim jest bezpieczne korzystanie ze słońca.

   Usuń
 3. Dobrze, że przypominasz :) Osobiście nie opalam się w ogóle, a gdy wychodzę na spacer latem, używam filtra :) A dlaczego nie należy się malować i perfumować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o perfumy, to najczęściej są one na bazie alkoholu, który w kontakcie z promianiami UV może prowadzić do powstawania na skórze przebarwień. Jeśli chodzi natomiast o kosmetyki kolorowe, to również mogą prowadzić do przebarwień lub nierównomiernej opalenizny, dlatego powinno się unikać aplikacji makijażu przed pobytem na słońcu.

   Usuń
  2. Bardzo proszę :) Polecam się na przyszłość :)

   Usuń
 4. Bez filtra nie wychodzę z domu. Zresztą ja się nie opalam tylko zawsze na końcu jestem poparzona :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie wychodzę z domu bez zabezpieczonej odpowiednio skóry, a nie opalam się, bo nie lubię. Ale latem, jak się łazi i zwiedza, zawsze to słońce nas trochę liźnie :)

   Usuń
 5. A ja jestem takim czortem że nie dbam za bardzo o to :( muszę to zmienić !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie powinnaś :) To bardzo ważne, aby dbać o skórę, zwłaszcza latem.

   Usuń
 6. Bardzo przydatny post, interesująca akcja :)
  http://loveecosmetics.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby zasady, które każdy zna, ale jak wiele osób może z czystym sumieniem powiedzieć, że je przestrzega? Dobrze, że o nich przypomniałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że w okresie letnim każdemu przyda się takie przypomnienie :)

   Usuń
 8. czerniak od zawsze mnie przeraża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie przeraża właściwie każdy rodzaj nowotworu, mam historię nowotworów w swojej rodzinie przez co sama mam trochę obsesję na tym punkcie. Ale o skórę staram się dbać.

   Usuń
 9. ja nie umiem sie filtrować przerażam nie to ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu? Dobrze dbać o cerę, słońce jest dla niej na prawdę wyniszczające i szkodliwe.

   Usuń
 10. ja co roku pamiętam o tych zasadach a i tak zawsze jestem zjarana ;d

  OdpowiedzUsuń