Ale aromatyzowanie pomieszczeń to nie jedyna rola jaką mogą spełniać olejki eteryczne, zwłaszcza, jeśli są produktami naturalnymi.
Olejek eteryczny a olejek zapachowy...
Niby to samo, a jednak różnica między tymi dwoma rodzajami olejków jest zasadnicza. Olejki eteryczne, to produkty całkowicie naturalne, pozyskiwane w procesie destylacji, wyciskania lub ekstrakcji. Olejek uzyskany w taki sposób, ma przeważnie jedną dominującą nutę zapachową.
Olejki zapachowe natomiast, to kompozycja naturalnych olejków zapachowych z nutami zapachowymi uzyskanymi syntetycznie.
Olejki eteryczne z powodzeniem stosuje się w kosmetykach, aromaterapii czy masażu, bo jako produkty naturalne stwarzają mniejsze ryzyko reakcji alergicznych. Nawet jednak w ich przypadku należy na takie reakcje uważać, bo stężenie składników w olejkach jest zazwyczaj bardzo wysokie.
Olejki doskonale sprawdzają się również do aromatyzowania naszej skóry, a zapach uzyskany z pomocą olejku jest znacznie trwalszy niż w przypadku perfum na bazie alkoholu, bo naturalnie pozostają na naszej skórze i mieszają się z naszym naturalnym sebum. Z resztą perfumy w formie kremów czy olejków stosowane są w kosmetyce z powodzeniem od lat, zwłaszcza w krajach arabskich.
W moim domu olejki eteryczne stosuję przede wszystkim do wspomnianej już aromaterapii. Olejek eukaliptusowy, miętowy czy mieszanka znana na rynku pod nazwą Inhalol doskonale sprawdzają się do udrażniania dróg oddechowych podczas przeziębienia, niwelowania bólu głowy czy zatok.
Olejek miętowy Optima Plus, pozyskiwany z mięty pieprzowej, ma przepiękny, miętowy zapach. Nie jest on bardzo uciążliwy czy intensywny, ale wyraźnie wyczuwalny. W połączeniu z kremami czy bezwonnymi olejkami do masażu doskonale sprawdzi się podczas kontuzji, bolesności mięśni, reumatyzmie czy rwie kulszowej. Pomaga w łagodzeniu przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębieniu i katarze, a nawet grypie. Ma także działanie antyseptyczne, pomaga walczyć z trądzikiem i może wspomagać naturalne procesy leczenia naszej skóry. Olejek miętowy może również być używany podczas prania, dla zaromatyzowania naszych ubrań, ma wtedy również działanie antybakteryjne.
Choć w przypadku bólu głowy i przeziębienia wybieram raczej olejek eukaliptusowy, olejek miętowy również znalazł zastosowanie w moim domu.
Olejek pomarańczowy pozyskiwany jest poprzez destylację, ze skórki owocu pomarańczy. Sam owoc ma wiele odmian, a uzyskane z nich olejki będą różniły się aromatem i intensywnością zapachu. Olejek Optima Plus bardzo przyjemnie pachnie pomarańczą. Aromat jest bardzo naturalny, nie drażniący, subtelny, ale wyraźnie wyczuwalny.
Olejek pomarańczowy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdepresyjne i rozkurczowe, pobudza seksualnie i wspomaga libido, działa antyseptycznie, tonizująco i uspokajająco. W odpowiednim połączeniu z innymi składnikami może wspomagać leczenie trądziku. Zapach olejku pomarańczowego wzmaga apetyt i stymuluje układ trawienny, wspomaga walkę z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.
W kosmetyce stosowany jest wzmacniająco na tkankę łączną, działa na skórę regenerująco i ujędrniająco, pomaga walczyć z cellulitem. Ponadto ma działanie antyseptyczne i oczyszczające, a jego zapach działa relaksująco i uspokajająco. Doskonale łączy się z innymi zapachami owoców cytrusowych, ale można go także stosować w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze połączenia to olejki cynamonowy, z czarnego pieprzu, z drzewa sandałowego, imbirowy i goździkowy.
Olejek pomarańczowy może być stosowany do inhalacji, aromatycznych kąpieli czy do masażu, wtedy jednak należy go połączyć z innym kosmetykiem, gdyż stosowany samodzielnie może silnie podrażniać skórę.
Aby nie tracić cennych właściwości olejków aromatycznych należy pamiętać o ich właściwym przechowywaniu, w szczelnie zamkniętych opakowaniach, najlepiej z ciemnego szkła, z dala od promieni słonecznych, w suchym i chłodnym miejscu. Tak przechowywane olejki długo będą cieszyć nasze zmysły swoimi pięknymi zapachami i dobroczynnymi właściwościami.
Naturalne olejki eteryczne Optima Plus mają pojemność 10 ml i dostaniecie je w cenach nie przekraczających 10 zł. Zachęcam Was do zapoznania się z ofertą marki na stronie internetowej. Obecnie obydwa olejki możecie kupić w cenie promocyjnej 7,90 zł za opakowanie.
Źródło: abcZDROWIE.pl
----------------------------------------------------------------------------------
Bardzo dziękuję producentowi marki Optima Plus za możliwość przetestowania produktu.
Opinia jest subiektywna, a fakt otrzymania produktów nieodpłatnie nie miał na nią wpływu.
Najchętniej wypróbowałabym pomarańczowy :)
OdpowiedzUsuńMa szalenie przyjemny zapach :)
Usuńteż jestem ich posiadaczką, polubiłam je, mają dość dobrą cenę
OdpowiedzUsuńJa mimo wszystko nie jestem fanka olejków.
UsuńOlejek pomarańczowy musi pięknie pachnieć!
OdpowiedzUsuńOj tak, pachnię obłędnie.
Usuńnie lubię zapachu pomarańczy w kosmetykach więc bardziej skłaniałabym się do miętowego :)
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam cytrusowe aromaty, nie tylko w kosmetukach, ale wszędzie.
UsuńJa teraz mieszam olej winogronowy z olejem z nasion bawełny :)
OdpowiedzUsuńJa nie uzywam za często olei w swojej pielęgnacji, bo drażni mnie tłusty film jaki po sobie oleje zostawiają.
UsuńZnam oba i pomarańczowy to zdecydowanie mój ulubieniec. Zajmuje zaszczytne drugie miejsce (na pierwszy mój totalny ulubieniec czyli olejek geraniowy)
OdpowiedzUsuńJa też go polubiłam :)
Usuńuwielbiam te olejki:D mam ich kilka;)
OdpowiedzUsuń:)
Usuńnie mam zbyt dużego doświadczenia z olejkami eterycznymi, ale wierzę w ich potencjał :)
OdpowiedzUsuńNa pewno zakres ich wykorzystania jest bardzo duży.
UsuńZainteresował mnie olejek pomarańczowy :)
OdpowiedzUsuńPrzepięknie pachnie. Polecam.
UsuńUWIELBIAM OLEJKI, PRODUKTY TEJ MARKI ZNAM DOSKONALE, UŻYWAM ICH W NAWILŻACZU POWIETRZA
OdpowiedzUsuńCzytałam, że można je stosować właśnie w ten sposób, ale sama nigdy nie próbowałam.
UsuńPosiadam dwie inne wersje tych olejków, które opisałam na swoim blogu. Bardzo się z nimi polubiłam :)
OdpowiedzUsuńJeśli używam jakieś zapachy, to sięgam po woski. Nie mam dużego doświadczenia z olejkami eterycznymi.
OdpowiedzUsuńJa też nie bardzo, choć czasem zdarzało mi sie je mieć.
UsuńOlejek pomarańczowy to bym Ci ukradła :D Uwielbiam zapach tego olejku ;)
OdpowiedzUsuńLubię takie olejki, często są przydatne :) Obecnie mam w domu olejek cytrusowy :)
OdpowiedzUsuń( obat miom ) Grazzi għall-informazzjoni ( obat miom ) , utli ħafna u utli. ( obat miom ) I se jippruvaw dan, grazie. :-)
OdpowiedzUsuń